25.11.2020

Dny se zkrátily, zima klepe na dveře. Plánujete auto-výlet, či dokonce zimní dovolenou a stále váháte, co ještě přidat do kufru auta, abyste byli perfektně připraveni na všechna rizika, které s sebou jízda v zasněžené a zmrzlé krajině přináší? Nevěště hlavu, přinášíme vám 7 věcí, které ještě musíte přibalit!

 

Autopůjčovna Olomouc

Na zime je nutné se připravit.

Než vyrazíte…

Vyměnit letní pneumatiky za zimní. To nemusíme připomínat. Co ale dál? Dobré je zároveň s výměnou pneumatik i zkontrolovat funkčnost stěračů (ty se budou v zimě hodit!) a vymění či doplnění všech potřebných kapalin.

Než vyrazíte, zkontrolujte také, že vaše auto disponuje nezbytnostmi, bez kterých se v zimě prostě neobejdete.

Škrabka a smetáček

Se zamrzlým čelním oknem totiž ani nevyjedete z parkovacího místa. Dle pravidel silničního provozu můžete vyjet jen tehdy, máte-li vzorně seškrábána všechna okna. Vzorně – to znamená, že jen kruhový průzor pro řidiče rozhodně nestačí! Také střecha by měla být zbavena jakéhokoliv případného nánosu nového prašanu. Riziko, že auto za vámi zavalíte kopou sněhu z vaší střechy, se tak minimalizuje.

Hadr – pomocník pro vše

Oškrabaná okna jsou krásná pro pěkný výhled, avšak doporučujeme nelenit a otřít je i zvenčí – postačí menší hadřík nebo kuchyňská utěrka. Zajistíte si tak, že se výpary ulpívající na skle nebudou odpařovat za jízdy a znepříjemňovat vám dýchání i vidění.

Menší koberec a lopatička

Či pořádná lopata, chystáte-li se na zimní dovolenou do severských zemí nebo až za Santou Clausem za polární kruh. Ráno vás bude před autem čekat pořádná hora sněhu. Něco odházíte lopatou, ale stále se ne a ne rozjet. V tu chvíli se dostává ke slovu kus starého koberce, nebo aspoň plátno, které vám pomohou s rozjezdem i z té největší sněhové závěje.

Řetězy

Když na ně doma nezapomenete, budete jásat radostí, až v horách narazíte na ceduli přikazující jejich nasazení. Mine vás shánění správné velikosti na benzínových pumpách. Obzvláště v horských zemích se jedná o nedostatkové zboží.

Hlavní cíl – přežít

Kromě svého auta musíte myslet také na sebe! Tedy si na zimní cesty přibalte alespoň jednu deku navíc a nakupte tolik jídla, jako byste jeli místo jednoho výletu rovnou na dva. Nikdy nevíte, kdy může přijít situace nejvyšší nouze. Sušenka navíc přijde vždy k dobru!

Co nebrat aneb Řízení a zimní obuv

Láká to. Chcete jen zavřít dveře, nastartovat a dojet se schovat domů v co nejkratším čase. Vězte ale, že práce kvapná…Znáte to! Rozhodně si nezapomeňte zout zimní boty, pohorky, či nedej bože snad i obuv na lyže nebo dámské zimní kozačky na podpatku! Už v autoškole vás učili, že nejdůležitější je cit v nohou. A ten se s pevnou a tlustou podrážkou ztrácí!

V zimě se pravděpodobnost nehody zvyšuje až šestkrát. Než vyjedete, zkontrolujte všechno potřebné ještě jednou, aby vaše jízda byla pohodlná a bezpečná. Už víte, jaké auto si od nás na zimu vyberete?