Svět se mimo konvenčních typů paliv snaží přijít na nové technologie, jak levně, ekologicky, a hlavně efektivně pohánět automobily. Kromě elektromobilů se za poslední rok začaly objevovat i auta na vodík.
Jak auto na vodík funguje
Automobily poháněné vodíkem buď vodík přímo spalují nebo jej využívají k přeměně na elektrickou energii. V prvním případě se vodík spaluje rovnou v motorovém prostoru, téměř jako běžné palivo. V druhém případě je pak vodík využíván k chemické reakci, kdy vlivem přítomnosti vodíku a kyslíku vzniká elektrický proud. Vozidla jsou vybavena vodíkovými palivovými články, které následně generují elektrickou energii a pohánějí elektromotor. Při chemické reakci se tvoří pouze pára, která je výfukem odváděna pryč ve formě kapaliny, tedy vody.
Novodobá auta na vodík
Každá nová technologie je zprvu velice drahá a nemá široké zastoupení. Mezi první výrobce vodíkových aut fungujících na principu vodíkových palivových článků patří automobilky Toyota a Hyundai, které pro letošní rok představily modely Mirai a Nexo. Toyota Mirai nabízí maximální dojezd na jedno natankování až 650 km a výkon 182 HP. Cenovka už tak příznivá není a potenciální zájemci si musí připravit cca 1 700 000 Kč. Konkurent od značky Hyundai, model Nexo, se pyšní dojezdem až 666 km a o něco vyšším výkonem, 184 HP. Za Hyundai dáte ještě o krapet víc, a sice 1 950 000 Kč. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že jen vodíková technologie tvoří zhruba dvě třetiny celkové ceny.
Tankování vodíku
Vodík se do auta tankuje pomocí plnicího ventilu, a to pod vysokým tlakem 700 barů. Na první pohled je tankování stejné jako například u CNG. Plnicí stanice nejprve do nádrže pustí malé množství vodíku, poté chvíli počká a sleduje, jestli v systému nejsou netěsnosti a tlak je konstantní. Poté doplňuje vodík do té doby, dokud se nevyrovná tlak v obou nádržích. Síť čerpacích stanic vodíku je v České republice zatím v plenkách a první stanice v Praze na Barrandově je momentálně ve výstavbě. Prahu by mělo následovat Brno a dokonce Litvínov.