Revize Juzik,
15.03.2024

Případů, kdy vypukl požár v obytném autě či karavanu, bohužel stále přibývá. Oheň napáchá řadu škod, někdy dokonce celý vůz zničí. A jak je to vlastně s pojištěním? Pozor, jsou případy, kdy můžete být i přes uzavřenou pojistku odmítnuti. Různé zdroje, hlavně ty z diskuzních fór, nemusí vždy přinášet pravdivé informace. Pro některé majitele těchto vozů je revize skutečně nutností. Pojďme si zmínit to nejdůležitější, co přináší tato problematika.

Revize elektřiny a plynu jako nutná podmínka

Základní rozdíl spočívá v tom, kdo je vlastníkem obytného vozu. Pokud je vedený na vaši firmu, je nutné, abyste prováděli pravidelné revize rozvodu plynu a elektroinstalace. Každoroční zkouška těsnosti je u rozvodu plynu důležitá, pokud jde o důkladnou revizi plynových rozvodů, je nutné ji absolvovat vždy jednou za tři roky. Tuto povinnost tak nemají jen půjčovny, ale i firmy. Stačí, aby byl vůz psaný na vaše IČO. Více informací vám poskytne příslušná Vyhláška č. 85/1978 Sb.

Revize Juzik

Pro soukromé vlastníky povinnost neplatí

Pokud jste soukromým vlastníkem, jsou pravidla benevolentní. Vlastně je to tak, že revize vůbec absolvovat nemusíte. Zákony to nechávají na majiteli, ale je pravdou, že kdo tuto revizi provede, neudělá chybu. Bezpečnost je totiž na prvním místě a nikdo nechce přijít o svůj majetek právě kvůli požáru. Zvláště pokud s vozem cestujete, může být revizní zpráva velmi užitečný doprovod.

A jak je to s pojistkou?

Pozor, v některých případech má pojištění výluku. Instalaci elektrických a plynových zařízení, stejně jako jejich následný servis, by měla zajišťovat odborná firma. Pojištění Vansafe se netýká výhradně vozidla, ale i na jeho výbavu. Ta ale musí pocházet od výrobce či autorizovaného servisu. Požár zařízení, které instaloval výrobce nebo servis, vyřeší platná pojistka. V případě, že jste si zapojili solární panel svépomocí nebo udělali jinou změnu, snažili se ušetřit na opravě a udělali si ji sami, pojišťovna bude mít s takovým jednáním problém. A velmi pravděpodobně to pro ni bude důvod k zamítnutí plnění.

Chybějící revize může znamenat potíže

Pokud máte auto na IČO, je třeba, abyste měli v pořádku všechny revize a pravidelně je obnovovali. V případě, že tomu tak nebude, je jasné, že v případě požáru nebude škoda hrazená z pojistky, respektive pojistka nebude vůbec platná. A to není vše, už za samotnou chybějící revizi můžete dostat pokutu, důslednost je tedy nutná. Soukromý majitel se takových scénářů obávat nemusí. Tedy za předpokladu, že provozuje všechna zařízení podle návodu a má rozvody elektřiny a plynu v pořádku.

Jaké jsou nejčastější příčiny požáru?

Snímky ve zprávách vypadají děsivě, články, které v médiích pojednávají o požáru obytných vozů, nenajdete jen v letní sezoně. Zajímají vás důvody, kvůli nimž požáry vznikají? Může jich být hned několik. Prevence je tedy nutná, jen samotná revize nestačí.

  • Plynové rozvody dostatečně netěsní. A pak ke škodám stačí jen zdroj ohně v okolí.
  • Spotřebič, který nezapojoval odborník (solární panely, klimatizace).
  • Přetížení některých spotřebičů, jejich používání v rozporu s návodem.

Vhodná prevence je vždy základem

Na co byste měli myslet v každém obytném autě? S dobře nastavenými pravidly prevence je riziko problémů výrazně snížené. Pečlivě se věnujte hlavně plynu a jeho rozvodům. Regulátor by neměl sloužit více než deset let, hadici byste měli vyměnit už v polovině tohoto období. Čas je neúprosný a každé zařízení se časem opotřebí, plynová hadice či regulátor plynu přitom musí fungovat bez problémů. Nezapomeňte, že byste měli navštívit pravidelně odborníky v servisu a nechat je prohlédnout všechny spotřebiče a další zařízení v interiéru vozu.

Myslete vždy do budoucna

Revize plynu možná není vždy povinností, ale kdyby došlo k problémům v kempu, můžete zbytečně ohrozit i jiná vozidla. Když takový požár začne, rozhodně neskončí jen u vás. Revize je velmi důkladná a její součástí je také zkouška CO2. Jednoduše řečeno, odborná kontrola jednou za dva až tři roky, je pro klid duše nezbytností. Ve hře není jen majetek, v případě problémů s plynovými rozvody může dojít i k újmě na zdraví. Prevence je proto nutná.