Barmakolor
20.08.2023

Chcete zaparkovat opravdu těsně k obrubníku, abyste nepřekáželi projíždějícím vozidlům a najednou slyšíte, jak se vaše elektrony brousí o beton. Opečovávaná kola bohužel někdy dostanou zabrat. Vypadá to jako katastrofa. Rozhodně to však neznamená, že musíte rozbít prasátko a pořizovat nová kola. Stejně tak se lze snadno zbavit nevzhledné rzi, která se na kolech objevuje. Stačí si udělat čas a dopřát svým alu kolům pískování.

Co je to pískování alu kol

Všeobecně je pískování odborně nazývané tryskání. Pokud se tedy setkáte s tímto názvem, nemusíte bádat, zda jde o jinou metodu. Jde jen o to, že procesu se v minulosti začalo mezi lidmi říkat pískování, protože se jako abrazivum používal právě písek. Ten se používá dodnes, nicméně tryskat lze také dalšími materiály jako je třeba sklo. Písek je však dodnes nejdostupnější a nejlevnější materiál.

Pískování alu kol se používá k jejich čištění a celkové povrchové úpravě, která předchází nanášení vrstvy nátěru. Díky pískování mají alu kola větší životnost. Navíc je díky pískování alu kol povrchový nátěr o dost kvalitnější. Vzhledem ke zdrsnění původního povrchu a omytí nečistot totiž ke kovovému povrchu barva mnohem lépe přilne. A co mluví ve prospěch tohoto technologického postupu? Pískování alu kol je nejen velmi efektivní, ale navíc ekologické. A to jistě potěší všechny zeleně smýšlející duše mezi motoristy.

Barmakolor

Jaký materiály se používají

Nutno říci, že pískování se rozhodně nepoužívá jen na hliníkové disky. Využití má tato metoda daleko širší. Pískovat lze celé karoserie aut a vlastně takřka veškeré kovové autodíly včetně výfuků. Dále se pískování používá u vozíků, přívěsů nebo celých konstrukcí nákladních aut. A pokud odhlédneme od dopravních prostředků, lze pískování využít například na stožáry nebo na zábradlí.

Materiál, který se na pískování používá se tak odvíjí právě od toho, co se tryská. Pro jemnou renovaci je ideální skleněná drť. Pokud je potřeba odstranit silnější nánosy, pak je ideální volbou korund. V případě, že je potřeba brát ohled také na ekonomické hledisko celého procesu, vyplatí se použití křemičitého písku. Vhodným abrazivem může dále být ocelová drť nebo granát. U hliníkových disků například skvělých výsledků dosáhneme s balotinou.

Je třeba zvolit správný tlak

Při pískování alu kol je třeba zvolit správný přístroj. Nejvhodnější je pochopitelně obrátit se na odborníky, kteří mají profesionální zařízení. Takový přístroj totiž bude mít správnou výkonnost a dostatečně širokou trysku. Zohlednit je nutné také tlak. Vyšší tlak abraziva je vhodný pro zvýšení účinnosti. Je však třeba vždy dbát na to, aby se tryskané díly díky velkému tlaku nepoškodily. Při použití příliš velkého tlaku by totiž mohlo dojít k úbytku materiálu nebo deformaci. A to je opravdu nežádoucí.