15.02.2021

Představte si situaci, kdy projíždíte dopravní stavbou po nově položeném asfaltu. Nebo zkrátka v letních vedrech najedete se svým vozem do rozpáleného měkkého asfaltu. Zdánlivě nic hrozného, jenže rychle otáčející se kola tuto hmotu doslova rozmetou klidně po celé karoserii a máte o starost víc. Snažíte se jej drhnout vodou, šampónem a dalšími saponáty, ale marně. Přitom když víte, po čem sáhnout, nejde o tak velký problém, jako se zprvu může zdát. Stačí použít jakýkoliv přípravek na bázi petroleje.

Nejdříve si připravte karoserii

Ještě než aplikujete vhodný přípravek, ujistěte se, že je karoserie vozu zbavena přebytečného bláta a špíny. Právě bláto nebo přischlé kamínky by vytvořily brusnou pastu, která lak nevratně poškodí. Takže nejdřív pořádně umýt, pak teprve čistit vhodným čističem.

Benzín, nafta nebo WD-40

Jakmile máte umyto, začněte s aplikací odstraňovače. Skvěle fungují přípravky na ropné bázi, tudíž je možné použít obyčejnou naftu nebo benzín. Namočte do něj hadr a potřete asfaltové skvrny karoserie a nechte působit alespoň minutu. Nesnažte se hned tlačit a dostat veškerý asfalt dolů. Větší vrstva by mohla poškodit lak, proto doporučujeme postup zopakovat, aby se asfalt dostatečně rozpustil. Jestliže se podařilo odstranit všechny skvrny, pak zbývá karoserii umýt šamponem a použít vhodnou kosmetiku k ochraně laku (nano, vosky apod.).

Speciální přípravky na odstranění asfaltu

Na trhu je celá řada přípravků, které jsou přímo určeny k odstranění asfaltu z karoserie vozu. Zakoupíte je buď ve spreji, lahvi nebo rozprašovači. Postup je identický. Tyto přípravky navíc mohou být univerzálním pomocníkem i na jiná znečištění, než jen na asfaltové skvrny.