Autopůjčovna Olomouc
30.07.2021

Řidiči, kteří v autě tráví většinu svého času, by měli zbystřit. Špatná poloha těla za volantem totiž stojí za spoustou nehod, navíc si pomalu ale jistě ničíte zdraví. Na silnicích denně můžete spatřit řidiče, kteří jsou buď nalepení na čelním skle, nebo naopak v sedačce doslova leží, a díky tomu i blbě drží volant. Už v autoškole by začínající motoristy měli učit správnému posedu a úchopu volantu, ovšem praxe je úplně jiná. Pokud chcete přispět k bezpečnosti na silnicích a zároveň si postupně neodrovnávat záda, přečtěte si následující řádky. Není to nic složitého, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel!

Autopůjčovna Olomouc

Správná poloha za volantem.

Jak správně sedět v autě

Nelze zcela jednoznačně říct, jaká je ta správná poloha za volantem, protože co člověk, to unikát. Každý má jiné proporce a také jiné auto, ale univerzální návod přeci jen existuje.

Nejprve byste si měli vhodně nastavit hlavovou opěrku a výšku uchycení pásu (pás by neměl škrtit na krku, zároveň musí vést přes rameno, nikoliv pod ním). Dále si nastavte sedačku, tedy opěradlo a sedák. Celá sedačka by měla být ve vzdálenosti, kdy při plném prošlápnutí spojky bude vaše noha lehce pokrčená, nikdy ne zcela napnutá nebo příliš pokrčená. Opěradlo by nemělo být v předklonu, ale v mírném záklonu. Není ani na škodu si opěradlo nastavit do svislé polohy.

Nyní vyzkoušejte, jak daleko máte volant od sedačky. Stačí, když si natáhnete ruce na vrch volantu, přičemž byste měli mít věnec volantu v úrovni zápěstí. Jakmile volant uchopíte v poloze tři čtvrtě na tři, tedy v té správné poloze, ruce by od ramen měli tvořit jednu vodorovnou přímku. Volant nesmí být příliš vysoko ani nízko.

Moderní automobily nabízí široké spektrum nastavení. Například nastavení volantu (ve směru nahoru a dolů, k sobě a od sebe), opěradla, hlavové opěrky (nahoru a dolů, od hlavy a k hlavě), sedáku (nahoru a dolů včetně sklonu), bederní opěrky, loketní opěrky a další. Zkrátka pohrajte si se vším, s čím můžete a zaručeně najdete ideální a bezpečnou polohu za volantem (tedy za předpokladu, budete-li se řídit výše zmíněnými pravidly).

Co se samotného řízení týče, vždy držte volant pevně oběma rukama. Jednak nikdy nevíte, co se na silnici může stát a vy budete připraveni pohotově reagovat. Zároveň když držíte volant oběma rukama, s největší pravděpodobností budete sedět rovněji a vzpřímeněji, což minimálně ocení vaše záda.

Nevhodný posed za volantem může v případě nehody znamenat i těžké zranění. Když v autě doslova ležíte, nemůžete očekávat, že by pásy a airbagy měly takový účinek, jako kdybyste seděli, jak máte. Nemluvě ani o extrémních případech, kdy má spolujezdec nohy vystrčené z okénka.