Ačkoliv se zajíždění nového auta může zdát jako přežitek, následující řádky vám vysvětlí, proč tomu tak není a jakým způsobem postupovat. Dříve, za dob našich dědečků bylo nezbytné auto pořádně zajet a nešlo o úplnou legraci. Proces zajíždění trval i několik měsíců, generálky motorů byly běžnou praxí. Nyní to tak složité není, ale zajíždění je stále na místě. Nejenže správně zajetý motor déle vydrží, ale bude tišší a hospodárnější, minimálně co se dlouhodobé spotřeby týče.
Auto je potřeba zajet jako celek
Samozřejmě zajet motor správným způsobem je důležité. Každopádně proces záběhu svědčí i ostatním komponentům, které si postupným užíváním sedají a vymezují se vůle. Mezi ně patří kupříkladu brzdy, tlumiče, ale i střešní okna, posuvné dveře apod.
Pravidla, kterými by se měl řídit každý majitel nového auta (alespoň do nájezdu 5 000 km)
- Pečlivě zahřívat motor klidnou jízdou, nikoliv na volnoběh
- Nepodtáčet motor (což mu nesvědčí i mimo zajíždění)
- Nevytáčet motor (u zážehového motoru do cca 3 500 otáček/min., vznětový cca do 2 500 otáček/min) – tento režim min. po dobu 2 000 km
- Řadit všechny rychlostní stupně – neudržovat stále stejnou rychlost, měnit tempo jízdy a řadit jednotlivé převody
- Chladit turbo – před zastavením motoru zvolnit tempo, klidně nechat motor chvíli běžet na volnoběh, aby se turbodmychadlo stihlo uchladit
- Výměna oleje a filtru – dodržovat výrobcem stanovené intervaly (cca po prvních 1 000 km)
- Netahat přívěs a nevozit těžké náklady – min. po dobu 2 000 km
- Střídat intenzitu brzdění – tzn. nebrzdit vlažně, ale ani ne prudce
Jestliže dodržíte výše uvedená pravidla a ujedete cca 5 000 km, váš vůz bude dobře zajetý a víte, že jste pro něj udělali maximum. Následně už můžete auto využívat naplno, dokonce je doporučeno jej pořádně projet, čímž vypálíte možné usazeniny v motoru. Stále platí pravidla správného zacházení, tedy pozvolné zahřívání a jízda v optimálních otáčkách.