Autopůjčovna Olomouc
15.07.2021

Používání telefonu za jízdy autem nepochybně odvádí řidičovu pozornost, dle studií se dokonce přirovnává k řízení pod vlivem alkoholu o 0,8 promile. Ale jen z hlediska řidičovi nepozornosti. Co se sankcí týče, jde pouze o přestupek, za který dostanete malou pokutu, případně i nějaký bod. Tím rozhodně nechceme nabádat, abyste za jízdy telefon používali. Naopak chceme poukázat na to, jak je na první pohled nevinné držení telefonu natolik zrádné a pokuta není hlavní věcí, které byste se měli obávat.

Telefonování za jízdy

Bohužel žijeme v uspěchané době a lepší to asi nebude. Spousta z nás se snaží ušetřit čas, kde jen může, a tak i během jízdy sáhneme po telefonu a vyřídíme potřebné. Pokud telefonu nemáte spárovaný s autem a musíte jej držet v ruce, jde o přestupek a pokutě ani bodům se nevyhnete. Uvidí-li vás policie s telefonem v ruce, připravte si na místě až tisíc korun a navíc dostanete dva body. Pokutu a body už nějak rozdýcháte, ale daleko větším problémem je zhoršená pozornost a schopnost ovládat auto. Přeci jen v jedné ruce držíte telefon, což není úplně ideální například pro úhybný manévr. Ačkoliv s handsfree pokutu nedostanete a můžete mít obě ruce na volantu, telefonát vám stejně ubere na pozornosti. Vykonávat dvě věci najednou nejde na sto procent. Počítejte se zhoršenými reakcemi. Stačí, když budete řešit nějakou nepříjemnost, která vás na moment vykolejí a malér je na světě. Rychlá a tudíž správná reakce probíhá v řádu sekund, což s telefonem rozhodně nejde.

 

Autopůjčovna Olomouc

Telefonování při jízdě je velice nebezpečné.

Používání telefonu za jízdy

Ještě horší než telefonování je pak používání mobilu za jízdy, například psaní zpráv, vyhledávání písniček apod. Pozornost odvádíte od řízení a věnujete se telefonu, nikoliv volantu a sledování provozu. Pokud si myslíte, že mrknutí do telefonu a zpět nemůže nic znamenat, tak si pozorně přečtěte, kolik metrů ujedete za jednu vteřinu. V obci při rychlosti 50 km/h je to 14 m, mimo obec při rychlosti 90 km/h už 25 m, na dálnici při 130 km/h dokonce 36 m. A to se bavíme pořád a jedné jediné vteřině. Ruku na srdce, jak dlouho se do mobilu díváte vy, abyste přepnuli na oblíbenou písničku nebo odepsali kamarádovi? Není lepší na chvíli zastavit, vyřídit potřebné a v klidu a bezpečně pokračovat v cestě?