Mobilní domy
19.11.2020

Stále častěji si lidé přejí žít ve vlastním domě. Samozřejmě je zde možnost, nechat si postavit rodinný dům na míru podle svých představ, může to být také odkoupení bytu, ale také realizace nízkoenergetického domu, který se nazývá mobilní. Tyto mobilní domy se staly hitem zejména pro mladé lidi, ale i pro ty, co chtějí mít svou střechu nad hlavou a zároveň poznívat svět. Co to tedy vlastně jsou mobilní domy?

 

Mobilní domy

Mobilní domy

Pod tímto pojmem se skrývá standardní stavba domu, která na první pohled není nijak odlišná od těch ostatních. Má okna, dveře, samozřejmě i střechu a tvar, který odpovídá modernímu designu. Jejich délka může být dokonce až 12 m a šířka dokonce až 4 metry. Jediným prvkem, který není ani tak vidět, a který tyto domy odlišuje odjiných, jsou kola, proto jsou to mobilní domy. Patří do skupiny standardních projektů, ale vzhledem k tomu, že jsou mobilní, dají se jednoduše přemístit jinam. Mobilní domy jsou tedy vhodné zejména pro ty, co mají rádi dobrodružství a cestování a přitom se nechtějí vzdát své postele. Dnes to není nic neobvyklého a lidé se stěhují dnes poměrně často. Proto jsou mobilní domy optimálním řešením pro každého. Navíc tyto mobilní domy mají pevnou ocelovou a dřevěnou konstrukci izolovanou minerální vlnou, takže se majitel nemusí obávat chladného marazivého počasí.

Jaké výhody mají mobilní domy

Samozřejmě každého investora bude asi nejvíc zajímat to, jaké z toho plynou výhody. Jak už bylo řečeno výše, jejich velkou výhodou je, že se dají podle potřeby jednoduše přemístit jinam. Navíc zde člověk nepotřebuje stavební povolení a dokonce ani betonový základ. Stačí jen betonové bloky. Tyto domy jsou také ekologické, tedy nízkoenergetické. Za výhodu lze považovat samozřejmě i to, že v případě přesunu třeba na sever Moravy se nemusí majitel zdržovat balením osobních věcí, protože při stěhování zůstává všechen majetek a vybavení v domě.

Co znamená nízkoenergetický dům

Pokud ještě někdo neví, co je to vlastně nízkoenergetický dům, zde je vysvětlení. Stále rostoucí ceny energií jsou příčinou staveb nízoenergetických domů. Nároky na vytápění budov a izolační vlastnosti konstrukcí jsou stále přísnější. Nízkoenergetický dům je běžnou stavbou, která má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok. I mobilní domy mohou být nízkoenergetické. Majitel tak bude mít nejen vlastní bydlení, ale i dům, který nemá tolik spotřebované energie na vytápění a přitom bude žít plnohodnotný život v teple a s teplou vodou či elkktřinou. Jsou to toiž zdroje energie, které jsou v životě nezbytné.

Profesionálové na pravém místě

Pokud se někdo rozhodne pro stavbu takového nízkoenergetického mobilního domu, je třeba oslovit profesionální stavební firmu, která má tuto činnost v popisu práce. Nabídky takových firem se liší, ale na druhou stranu nabízejí spolehlivé a kvalitní služby v této oblasti. Je třeba ovšem trochu hledat a srovnávat nejen podle cenové nabídky, ale také podle navrhovaného projektu, vybavení a dalších možností. Samozřejmě se každá firma snaží nabídnout investorovi nejlepší možné řešení a kvalitní služby, odborné poradenství a podobně.